99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Wysokie ciśnienie — co się z nim wiąże?

Wysokie ciśnienie — co się z nim wiąże?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęściej współcześnie występujących schorzeń. Chorujemy na nie coraz częściej, wielokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy. To, jakim zdrowiem cieszymy się, zależy w dużej mierze od naszego postępowania i troski o własne ciało.

Profilaktyka w tym przypadku jest bardzo ważna. Wprowadzając w życie kilka prostych zmian, możemy zadbać o swoje ciśnienie i uniknąć związanym z nim poważnych chorób.

Niepokojące statystyki NFZ


Jak wskazują dane NFZ z drugiej połowy 2019 roku, już ponad 10 milionów Polaków powyżej osiemnastego roku życia zmaga się z nadciśnieniem tętniczym. Wartość ta wykazuje tendencję wzrostową – jeżeli nie zmienimy trybu swojego życia z roku na rok, coraz więcej osób będzie zapadać na tego typu dolegliwości.

To właśnie ciśnienie krwi jest jednym z ważniejszych parametrów życiowych. Dlatego właśnie większość wizyt w gabinetach lekarskich różnej specjalizacji rozpoczyna się od pomiaru ciśnienia.

Czy właściwe jest nadciśnienie?

Nadciśnienie jest medyczną nazwą dolegliwości, dla której charakterystyczne jest podwyższone ciśnienie. Mówimy o nim, kiedy skurczowe ciśnienie krwi przewyższa 140 mmHg, a rozkurczowe 90 mmHg. Im jesteśmy starsi, tym szansa na zachorowanie zwiększa się. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą samo w sobie, może jednak być także objawem znacznie poważniejszych dolegliwości.

Kiedy długotrwale nasze ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, musimy się liczyć z tym, że szansa na zachorowanie na m.in.:

  • zawał
  • cukrzycę
  • udar
  • choroby nerek
  • choroby serca
  • bezdech senny

znacznie wzrasta, dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka w tym kierunku. Zbyt wysokie ciśnienie może także zwiastować poważniejsze dolegliwości — im szybciej poznamy problem, tym prędzej będziemy mogli podjąć właściwe leczenie.

Główne przyczyny nadciśnienia

Zachowywanie na nadciśnienie jest spowodowane wieloma czynnikami. Bardzo ważne jest, że na wiele z nich nasze codzienne postępowania wywiera realny wpływ:

  • otyłość
  • poziom stresu
  • wiek
  • styl życia
  • poziom spożycia sodu
  • czynniki genetyczne

To główne czynniki powodujące nadciśnienie. Dlatego warto pamiętać, że dbałość o sylwetkę, to nie tylko troszczenie się o wygląd, to także walka o własne zdrowie.

Podobnie, jeżeli chodzi o radzenie sobie z negatywnymi emocjami – nieumiejętność radzenia sobie ze stresem ma realny wpływ na wzrost ciśnienia, to wszystko przez podniesiony poziom kortyzolu i adrenaliny we krwi w sytuacjach stresujących. Dlatego warto poszukać własnego sposobu na opanowanie się podczas stresujących sytuacji.

Stres i dieta a nadciśnienie

Stres a nadciśnienie

Chlorek sodu, który potocznie wszyscy nazywamy solą, jest niezbędnym związkiem chemicznym do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jednak należy pamiętać, że tylko w ograniczonej, niewielkiej ilości. Wysoka ilość spożywanego sodu, przy niewystarczającym dostarczeniu potasu jest bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia, realnie podnosi ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Warto zatem zadbać, by w naszej codziennej diecie ograniczać ilość dostarczanego sodu, który jest jedną z najczęściej stosowanych przypraw.

Warto poznać różne substytuty soli, które są dostępne na rynku, najlepiej te, które są oparte na związkach potasowych, ponieważ zachowanie właściwej równowagi między sodem i potasem jest kluczowe w walce o zdrowie.

Nadciśnienie u ciężarnych

Kobiety w ciąży powinny regularnie monitorować wysokość ciśnienia tętniczego. W tym okresie życia jest to niezwykle ważne, dlatego podczas każdej wizyty u ginekologa – położnika ten parametr jest badany. W najgorszym przypadku nadciśnienie tętnicze w ciąży może prowadzić do stanu przedrzucawkowego, co może stanowić zagrożenie dla przyszłej matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Nadciśnienie, jeżeli jest spowodowane ciążą najczęściej normuje się po mniej więcej sześciu tygodniach po porodzie. Niemniej jednak przyszłe mamy zmagające się tą dolegliwością cały okres 40 tygodni ciąży muszą być pod specjalnym nadzorem. Same także powinny regularnie kontrolować wysokość ciśnienia.

Nadciśnienie cichy zabójca…

Bardzo często nadciśnienie przebiega bezobjawowo. Dowiadujemy się o nim przy okazji rutynowych badań. Jednak, mimo że nawet 20% osób zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi nie zdaje sobie z tego sprawy, to schorzenie sieje spustoszenie w naszym organizmie. Warto zatem profilaktycznie dokonywać pomiaru, podczas wizyty w aptece oraz domowego, własnym ciśnieniomierzem. Bardzo dobrze w tym zakresie sprawdzają się ciśnieniomierze Microlife, na szczególną uwagę zasługuje model Microlife BP A7 Touch.

Kiedy wyrobimy sobie nawyk kontrolowania wysokości ciśnienia, nawet jeżeli ta dolegliwość nas dotknie, szybko wykryta, właściwie leczona pod okiem dobrego specjalisty na pewno nie przyniesie aż tak wielu przykrych konsekwencji.

Jak na każdą sferę naszego życia, także, jeżeli chodzi o problemy z ciśnieniem, bardzo duży wpływ mają jakość i długość snu. Kiedy śpimy cały nasz organizm, wszystkie jego komórki regenerują się i odpoczywają. W czasie najgłębszej fazy snu ciśnienie naszej krwi bardzo często naturalnie się obniża. Zawsze warto pamiętać żeby zapewnić sobie, tak niezbędną dawkę odpoczynku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium