99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Jak radzić sobie z cukrzycą?

Jak radzić sobie z cukrzycą?

Osoby chore na cukrzycę muszą na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia, zwracać większą uwagę na dietę i zdrowy tryb życia i dbać o odpowiedni poziom insuliny w organizmie. Dzięki nowoczesnym urządzeniom to wcale nie musi być trudne! Cukrzyca nie musi oznaczać ciągłego bolesnego nakłuwania i wykonywania nieprzyjemnych badań. W co warto zainwestować, by podnieść komfort życia z cukrzycą? Oto kilka sprawdzonych propozycji!

Z cukrzycą można żyć normalnie!

Zdiagnozowanie cukrzycy oznacza pewne zmiany w trybie życia: konieczne jest wprowadzenie kilku codziennych rytuałów i zwracanie większej uwagi na sygnały, które wysyła organizm. Cukrzyca nie musi być jednak powodem do zaprzestania wykonywania ulubionych zajęć: uprawiania sportu, wyjść ze znajomymi, wyjazdów wakacyjnych. Większość diabetyków prowadzi aktywny tryb życia i na pierwszy rzut oka trudno zauważyć, że chorują przewlekle.

Jakie nawyki mogą być pomocne w radzeniu sobie z cukrzycą? Oto kilka wskazówek:

  • regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi;
  • wizyty u lekarza diabetologa – co najmniej 4 razy w roku;
  • nawet do kilku razy dziennie – badanie poziomu glukozy i acetonu moczu;
  • nauka kontrolowania sygnałów, które daje organizm, mogących świadczyć o przecukrzeniu lub niedocukrzeniu: uczucia głodu i sytości, senności, wzmożonego pragnienia, intensywnego pocenia się, nudności, problemów z widzeniem;
  • przestrzeganie zdrowej diety: bez cukru, z małą ilością tłuszczu;
  • dbanie o higienę na co dzień,
  • łagodny wysiłek fizyczny – warto skonsultować formę uprawiania sportu z lekarzem, ponieważ niektóre aktywności mogą prowadzić do gwałtownego spadku poziomu cukru.

Po pierwsze: monitorowanie stanu zdrowia

Jednym z najważniejszych zaleceń dla osób chorych na cukrzycę jest regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia. Robi się to nie tylko podczas wizyt u lekarza czy rutynowych badań laboratoryjnych (badanie krwi, moczu), ale także samodzielnie, na co dzień. Monitorowanie cukrzycy to przede wszystkim sprawdzanie poziomu glukozy we krwi. Robi się to za pomocą glukometrów, niewielkich przenośnych urządzeń do użytku domowego. Jak działają glukometry? Diabetycy mają do wyboru dwa rodzaje urządzeń: glukometry tradycyjne i bezinwazyjne. W glukometrach tradycyjnych nakłuwa się skórę, najczęściej na jednym z palców, aby pobrać próbkę krwi. W przypadku glukometrów bezinwazyjnych nie ma konieczności nakłuwania – urządzenie dokonuje pomiaru przez skórę w mocno ukrwionym miejscu. Niestety na chwilę obecną wyniki bezinwazyjnych pomiarów glukozy są obarczone dużym błędem.

Jakie firmy warto wziąć pod uwagę, szukając glukometru dla siebie? Diabetycy polecają szczególnie glukometry Accu-Chek, wyróżniające się wygodą obsługi i dużą dokładnością pomiaru. Są to produkty przeznaczone dla osób z każdym typem cukrzycy. Wybierając glukometr Accu-Chek, należy zaopatrzyć się w zapas jednorazowych lancet (lancety Accu-Chek Fastclick) pasujących do nakłuwacza Fastclick znajdującego się w zestawie z glukometrem.

Dlaczego monitorowanie poziomu glukozy za pomocą glukometrów jest tak ważne? Wyniki takiego badania to cenna informacja zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Poziom glukozy badany na czczo, po posiłkach i w innych codziennych sytuacjach pozwala odpowiednio zaplanować dietę, dobrać rodzaj leczenia, a także ocenić, czy stan zdrowia pacjenta ulega poprawie po zastosowaniu leków. Urządzenia diagnostyczne, takie jak glukometr, pomagają także w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia – dzięki nim można szybko zareagować i zwrócić się do lekarza po wsparcie.

Sposoby na aplikowanie insuliny

Pomiary wykonywane za pomocą glukometru to tylko punkt wyjścia do dalszych działań. Na podstawie określonej w ten sposób ilości glukozy we krwi uzupełnia się poziom insuliny – hormonu, którego wydzielanie u osób z cukrzycą jest zaburzone. Dostarczenie odpowiedniej ilości insuliny poprawia samopoczucie osoby chorej i pozwala zapobiec niebezpiecznej hipoglikemii lub hiperglikemii.

Diabetycy mają do wyboru dwa sposoby aplikacji insuliny: peny insulinowe i pompy insulinowe. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Peny insulinowe to niewielkie urządzenia, za pomocą których wstrzykuje się odpowiednią ilość insuliny do krwi. Takie rozwiązanie jest wybierane najczęściej przez tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i szukają dyskretnego sposobu na aplikację insuliny w każdych warunkach. Osoby korzystające z penów powinny pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w odpowiedni zapas jednorazowych igieł do penów.

Pompa insulinowa działa w sposób, który bardziej przypomina naturalną pracę trzustki wytwarzającej insulinę. Hormon jest podawany przez cały czas, stopniowo, w odpowiedniej ilości. Ważną zaletą pompy insulinowej jest brak konieczności wykonywania dużej liczby zastrzyków w ciągu dnia – to istotne szczególnie w przypadku dzieci. Niektórym osobom może jednak nie odpowiadać konieczność posiadania pompy przez cały czas przy sobie – jest to pewne ograniczenie podczas przebywania poza domem, takie rozwiązanie jest także mniej dyskretne niż peny. Osoby, które decydują się na korzystanie z pomp insulinowych, powinny także pamiętać o zakupie dodatkowych akcesoriów: zbiorników na insulinę (np. zbiornik na insulinę MiniMed) oraz zestawów infuzyjnych (np. zestaw infuzyjny MiniMed). Wybierając akcesoria, należy zwrócić uwagę, czy pasują do posiadanego modelu pompy. 

Produkty na cukrzycę: od czego zacząć?

Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, często na początku czują się zagubione. Wiedzą, że muszą na bieżąco sprawdzać poziom glukozy we krwi i w razie potrzeby aplikować sobie insulinę, nie wiedzą jednak, jakie urządzenia i akcesoria dla diabetyków wybrać.

Jakie produkty dla diabetyków będą odpowiednie na początek? Warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia diagnostyczne – w pierwszej kolejności potrzebny będzie dobry glukometr. Warto także zadbać o zapas jednorazowych akcesoriów, na przykład lancet do wykonywania nakłuć.

Jakie urządzenia do aplikacji insuliny wybrać: pompy czy peny? Na początek lepiej sprawdzić, czy korzystanie z penów jest komfortowe i skuteczne. Pompy insulinowe to znacznie większy wydatek. Ich używanie wymaga także zakupu zestawów infuzyjnych i zbiorników na insulinę. Z czasem można zmienić sposób przyjmowania insuliny: z penów na pompy.

Sprzętem, o którym niekiedy się zapomina, a który ma duże znaczenie dla monitorowania stanu zdrowia diabetyków, jest ciśnieniomierz. Regularne sprawdzanie ciśnienia jest bardzo ważne u osób chorych na cukrzycę – wszelkie odchylenia od normy mogą świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia i wymagają konsultacji z lekarzem. Jaki ciśnieniomierz z oferty Pharmamed24.pl wybrać? Jeśli zależy Państwu na niedrogich, bezawaryjnych produktach, może to być klasyczny ciśnieniomierz ręczny. Jeśli szukają Państwo czegoś bardziej zaawansowanego, łatwego w obsłudze, umożliwiającego zapisywanie wyników pomiaru, polecamy ciśnieniomierze automatyczne: naramienne i nadgarstkowe.

Warto pamiętać także o zapisywaniu wyników pomiarów glukozy we krwi. O takie dane może poprosić lekarz podczas wizyty, przydają się one także samemu pacjentowi. Wyniki można zapisywać w sposób tradycyjny, za pomocą kartki i długopisu. Diabetycy mają do dyspozycji także kilka aplikacji mobilnych do zapisywania wyników pomiarów. Chętnie korzystają z nich przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia, przebywające często poza domem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium