O żylakach myśli się głównie latem, gdy stają się powodem, dla którego unika się krótkich sukienek i spodni. Jest to jednak problem, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Nieleczone żylaki mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń. Tak jednak nie musi być – z żylakami można walczyć zarówno za pomocą leków i maści, jak i produktów do stosowania na co dzień, np. rajstop uciskowych przeciwżylakowych. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością!
Skąd biorą się żylaki? Czy to tylko kwestia genów?
Powstawanie żylaków jest spowodowane nieprawidłowościami w pracy zastawek w układzie krwionośnym. To zastawki odpowiadają za sprawny transport krwi żylnej w kierunku serca. Jeśli działają nieprawidłowo, krew cofa się, przez co żyła nadmiernie się rozciąga i deformuje.
Rzeczywiście, to, czy u danej osoby z czasem na nogach będą pojawiać się żylaki, jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Tak jest szczególnie w przypadku osób, u których żylaki występują przed 40. rokiem życia.
Na pojawienie się tej dolegliwości mogą mieć jednak wpływ także inne czynniki: otyłość, choroby układu krążenia, ciąża, urazy. Powodem bywa także tryb życia i niewłaściwe nawyki:
- długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia,
- siedzenie z nogą na nogę,
- długotrwałe przebywanie w wysokich temperaturach,
- częste noszenie ciężkich przedmiotów.
Jak pozbyć się żylaków bez operacji?
Żylaki nie są wyłącznie problemem estetycznym. Cierpiące na tę przypadłość osoby często skarżą się na bóle nóg, szczególnie po całym dniu, na swędzenie, drętwienie uczucie ciężkości, czasem na nogach pojawiają się także obrzęki. Nieleczone przez długi czas żylaki mogą prowadzić do poważnych chorób, np. do zakrzepowego zapalenia żył.
Jak pozbyć się żylaków na nogach bez operacji? Zazwyczaj stosowanie inwazyjnych metod nie jest konieczne. Najczęściej lekarze zalecają leczenie metodami farmakologicznymi, połączone z noszeniem rajstop uciskowych przeciwżylakowych, konieczna bywa także zmiana trybu życia.
Leczenie farmakologiczne: tabletki, maści i kremy na żylaki
Osoby, które chcą pozbyć się żylaków bez operacji, najczęściej zaczynają od stosowania przepisanych przez lekarza leków. Mogą mieć one formę tabletek doustnych lub maści i kremów stosowanych bezpośrednio na żylaki. Leki przyjmuje się w celu wzmocnienia naczyń krwionośnych: zwiększenia ich elastyczności i zmniejszenia przepuszczalności. Jak walczyć z żylakami za pomocą leków, by terapia była skuteczna? Warto wybierać preparaty zawierające sprawdzone składniki: hesperydyna, diosmina, rutozyd, trokserutyna. Dobrze działają także niektóre naturalne substancje, przede wszystkim wyciąg z kasztanowca.
Dobre nawyki, które pomogą w walce z żylakami na co dzień
Przyjmowanie leków przeciwżylakowych często nie wystarczy, by całkowicie pozbyć się problemu. Nawet gdy uda się wyleczyć żylaki, u osób z predyspozycjami genetycznymi mogą się one pojawić ponownie. Osoby, które zastanawiają się, jak pozbyć się żylaków na nogach, powinny rozważyć wprowadzenie kilku zdrowych nawyków:
- uprawiania sportu – najlepiej sprawdzają się szybkie marsze, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie;
- unikania przebywania przez długi czas w pozycji siedzącej; w przypadku pracy wykonywanej przy komputerze warto raz na jakiś czas wstawać z krzesła i wykonywać kilka ćwiczeń rozciągających;
- noszenia odpowiedniej odzieży i obuwia: luźniejszych, nieuciskających spodni i rajstop, butów na płaskim obcasie;
- stosowania odpowiedniej diety, bogatej w błonnik i witaminę C, która ma duży wpływ na stan naczyń krwionośnych.
Produkty uciskowe przeciwżylakowe: rajstopy, pończochy, skarpety
Większość osób, które korzystają z porady flebologa (lekarza specjalizującego się w leczeniu naczyń żylnych), otrzymuje zalecenie noszenia produktów uciskowych przeciwżylakowych: rajstop, pończoch, podkolanówek lub skarpet. W jaki sposób mogą one pomóc ograniczyć powstawanie żylaków?
Jak działają rajstopy i podkolanówki uciskowe przeciwżylakowe? Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie przepływu krwi ku górze, od stóp w kierunku serca. W tym celu na nogę wywierany jest nacisk – im wyżej, tym jest on mniejszy. Uciskana jest część nogi nieco powyżej kostki, łydka, kolano i udo. Dzięki temu krew może, pod wpływem ciśnienia, sprawniej wypływać w odpowiednim kierunku. Nie cofa się wówczas, tak jak często ma to miejsce u osób z żylakami i nie powoduje rozszerzania żył.
Produkty uciskowe przeciwżylakowe przynoszą także doraźną ulgę noszącym je osobom. Łagodzą uczucie ciężkości nóg, ból, obrzęki, swędzenie. Tego typu rajstopy i skarpety można nosić na co dzień. Jeśli tylko są odpowiednio dobrane, nie powinny powodować dyskomfortu. Ucisk jest mocny jedynie w dolnej części nogi, powyżej kostki. Na wysokości uda jest już niemal nieodczuwalny.
Jak wybrać odpowiednie rajstopy uciskowe przeciwżylakowe? Ważny jest tu nie tylko rozmiar rajstop, ale przede wszystkim stopień kompresji. To od niego zależy, jaki ucisk będzie wywierany na poszczególne części nogi.
Rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe przeciwżylakowe dzieli się, w zależności od stopnia kompresji, na:
- profilaktyczne, przeznaczone dla osób bez widocznych objawów, odczuwających jedynie drętwienie, ciężkość nóg, swędzenie
- produkty I klasy, o nacisku 18-23 mmHg, przeznaczone dla osób z pajączkami i niewielkimi żylakami;
- produkty II klasy, o nacisku 23-32 mmHg, dla osób z widocznymi żylakami, cierpiącymi na obrzęki;
- produkty III klasy, dla osób z dużymi żylakami i obrzękami limfatycznymi.
Wybór odpowiedniej klasy produktów przeciwżylakowych to bardzo ważna kwestia. Zbyt mały ucisk sprawi, że noszenie rajstop czy skarpet nie przyniesie ulgi, z kolei zbyt duży – może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Klasa rajstop powinna być dobierana przez lekarza.
Rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe przeciwżylakowe wyglądają jak standardowe produkty. Sposób dobierania rozmiaru jest jednak w ich przypadku inny. Aby określić, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla danej osoby, dokonuje się dwóch pomiarów: w najszerszym miejscu łydki i nad kostką. Aby ułatwić wybór, każdy producent udostępnia własne tabele rozmiarów.