
O wielu dolegliwościach towarzyszących ciąży i połogowi nadal mówi się niewiele. Tak jest m.in. w przypadku nietrzymania moczu – problemu, który dotyka dużą stosunkowo dużą część kobiet. Młode mamy często czują się zawstydzone sytuacją i nie wiedzą, do kogo zwrócić się po pomoc ani jak radzić sobie na co dzień. Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie to oczywiście nic przyjemnego, ale na pewno nie jest powodem do wstydu. Zachowując odpowiednie zasady higieny i używając produktów, które zapewnią czystość i komfort, można prowadzić normalny tryb życia. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu: jakie środki higieniczne wybrać i do jakiego specjalisty udać się z problemem?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
Już w pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet zauważa, że popuszcza kilka kropelek moczu w niektórych sytuacjach: podczas kichania lub kaszlu, intensywnego śmiechu, aktywności fizycznej. To dla wielu osób powód do niepokoju, takie sytuacje w czasie ciąży i później, po porodzie, zdarzają się jednak stosunkowo często. To tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, pojawiające się wówczas, gdy napina się mięśnie brzucha.
Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie jest związane ze zmianami w obszarze mięśni dna miednicy. Mięśnie, które są odpowiedzialne m.in. za zaciskanie cewki moczowej, stają się coraz luźniejsze i z czasem nie są już w stanie w pełni wykonywać swojego zadania. Dodatkowym problemem jest także uczucie ciągłego parcia na pęcherz, wynikające z tego, że rosnące dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej.
Sam poród, zwłaszcza ten siłami natury, również ma wpływ na stan mięśni dna miednicy. Dochodzi wówczas do ich intensywnego rozciągania, co może powodować później nietrzymanie moczu po porodzie.
Czy problem z nietrzymaniem moczu w ciąży i po porodzie mija samoistnie?
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie to uciążliwa dolegliwość, nie powinna być jednak powodem do niepokoju. Ludzkie ciało ma niezwykłą zdolność do regeneracji. Mocno rozciągnięte mięśnie dna miednicy wracają do poprzedniego kształtu już po kilku tygodniach. Oznacza to, że problem z nietrzymaniem moczu po porodzie powinien minąć samoistnie, bez stosowania leków czy fizjoterapii. Warto dodatkowo sobie pomóc, wykonując po zakończeniu połogu ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
Gdzie szukać pomocy? Do jakiego specjalisty najlepiej się wybrać?
Zdarza się, że problem z nietrzymaniem moczu po porodzie trwa dłużej niż kilka tygodni. Często pojawiają się wówczas inne problemy, np. ból odczuwany podczas stosunku płciowego. W takiej sytuacji lepiej nie czekać – aby pozbyć się dolegliwości i podnieść swój komfort życia, warto udać się po poradę do specjalisty.
Mięśniami dna miednicy zajmują się fizjoterapeuci uroginekologiczni. Wizyta u takiego specjalisty pozwoli sprawdzić stan mięśni po porodzie i zdiagnozować napięcia lub nadmierne rozluźnienie. Fizjoterapeuta zaproponuje odpowiednie ćwiczenia, masaże lub elektrostymulację.
Jak dbać o siebie na co dzień, aby ograniczyć dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu?
Gdy pojawia się problem nietrzymania moczu w ciąży, warto wdrożyć kilka nawyków, które ułatwią codzienne życie i ograniczą ryzyko rozwoju infekcji:
- Oddawanie moczu zaraz po tym, jak pojawi się uczucie parcia na pęcherz. Wiąże się to z częstszymi wizytami w toalecie, ale w ciąży trudno jest utrzymać mięśnie zwieracza przez dłuższy czas, co może skutkować popuszczaniem moczu.
- Picie dużych ilości wody i innych napojów. Wiele kobiet próbuje sobie radzić z nietrzymaniem moczu, ograniczając ilość przyjmowanych płynów. Lepiej tego nie robić – takie ograniczanie nie przyniesie ulgi pęcherzowi, może za to prowadzić do infekcji intymnych.
- Zdrowe odżywianie. W ciąży i po porodzie zaleca się spożywanie lekkostrawnych potraw, aby zapobiec długiemu przebywaniu kału w jelitach. W takich sytuacjach dochodzi bowiem do ucisku na pęcherz.
- Dbanie o higienę intymną. Nietrzymanie moczu nie tylko powoduje dyskomfort, ale także stwarza warunki do rozwoju infekcji dróg moczowych. W czasie ciąży i połogu warto szczególnie zadbać o czystość, stosując płyny do higieny intymnej.
Środki higieniczne, które pomogą radzić sobie z nietrzymaniem moczu
Produkty na nietrzymanie moczu to nie tylko pieluchomajtki dla dorosłych czy pieluchy anatomiczne, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych czy obłożnie chorych. Kobiety w czasie ciąży i połogu mają do dyspozycji wygodne, dyskretne i dopasowane do ich potrzeb środki higieniczne, dzięki którym mogą czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Co warto mieć pod ręką w przypadku problemu z nietrzymaniem moczu w ciąży i po porodzie?
Wkładki anatomiczne
To podstawowa forma ochrony dla kobiet, które cierpią na nietrzymanie moczu w niewielkim stopniu (np. wysiłkowe nietrzymanie moczu). Wkładki anatomiczne nosi się tak jak wkładki higieniczne czy podpaski. Z jednej strony znajduje się na nich warstwa kleju, za pomocą którego mocuje się je do bielizny. Wkładki anatomiczne są cienkie, ale chłonne. Zapewniają komfort na co dzień, a dzięki specjalnie dobranym materiałom odprowadzają wilgoć z dala od skóry zapobiegają wydostawaniu się na zewnątrz nieprzyjemnego zapachu.
https://pharmamed24.pl/pl/c/Bielizna-chlonna/127
Bielizna chłonna
Bielizna chłonna to cienka i wygodna forma ochrony. Wygląda zupełnie tak jak damskie figi w kolorze cielistym lub czarnym. Dzięki temu nosząca je kobieta może zapewnić sobie dyskrecję i poczucie pewności siebie. Bielizna chłonna jest wykonana z elastycznego, oddychającego materiału i wyposażona we wkład chłonny. To produkt jednorazowy – gdy wkład chłonny stanie się wilgotny, należy zdjąć bieliznę i wymienić na nową. Takie środki higieniczne można bezpiecznie nosić nawet przez cały dzień.
Majtki chłonne wciągane
Majtki chłonne wciągane sprawdzą się u osób, które potrzebują silniejszej ochrony niż bielizna chłonna czy wkładki anatomiczne. Wyglądem przypominają dziecięce pieluchy typu pants, które zakłada się tak jak zwykłe majtki (bez zapinania na rzepy). Po zużyciu można je można wygodnie zdjąć, rozrywając rzepy boczne. Majtki chłonne skutecznie chronią przed przeciekami, a także przed wydostawaniem się na zewnątrz zapachu moczu oraz przed dyskomfortem. Są wyposażone w specjalny wkład chłonny, który utrzymuje wilgoć z daleka od skóry i pochłania nie tylko mocz, ale również nieprzyjemne zapachy.
Podkłady higieniczne
Podkłady higieniczne sprawdzą się nie tylko w przypadku nietrzymania moczu, ale również jako zabezpieczenie łóżka w okresie połogu. W ciągu dnia zaleca się noszenie wkładek anatomicznych czy bielizny chłonnej, ale na noc lepiej wybrać inną formę ochrony, aby zapewnić dostęp powietrza do okolic intymnych i zapobiegać w ten sposób infekcjom. Podkłady higieniczne doskonale nadają się do tego celu. Są rodzajem szerokiej płachty materiału o właściwościach chłonnych, zabezpieczonego od jednej strony nieprzemakalną warstwą. Podkłady higieniczne są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można łatwo je dopasować do wielkości łóżka.