99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Pieluchomajtki czy majtki chłonne? Co wybrać w przypadku nietrzymania moczu?

Pieluchomajtki czy majtki chłonne? Co wybrać w przypadku nietrzymania moczu?

Czy produkt o większej chłonności będzie lepszy od tego mniej chłonnego? Czy lepiej wybrać cieńsze, bardziej dyskretne majtki chłonne, czy zdecydować się na grubsze pieluchomajtki, których nie trzeba zmieniać nawet przez kilka godzin? Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czym charakteryzują się majtki chłonne i pieluchomajtki dla dorosłych. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi produktami?

Uniwersalne rozwiązanie nie istnieje

Nie można jednoznacznie określić, który z produktów chroniących przed skutkami nietrzymania moczu jest najlepszy. To każda z osób chorych (lub ich opiekunów) musi zdecydować, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. Wybór będzie zależał od stopnia nietrzymania moczu, od stanu zdrowia i trybu życia osoby chorej, od anatomii jej ciała i innych czynników.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować każde z dostępnych na rynku rozwiązań. Dzięki temu można przekonać się, który z produktów najlepiej odpowiada potrzebom osoby chorej. Na początek warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat pieluchomajtek i majtek chłonnych, aby korzystać z nich we właściwy sposób.

Różnice w wyglądzie pieluchomajtek i majtek chłonnych dla dorosłych

To, że oba rodzaje produktów znacznie się od siebie różnią, widać już na pierwszy rzut oka. Majtki chłonne przypominają wyglądem zwykłą bieliznę: są cienkie i dopasowane do ciała (jest to widoczne np. w produktach Tena Pants ProSkin Super). Pieluchomajtki są nieco podobne do pieluch dziecięcych. Są luźniejsze, wykonane z grubszego materiału. Zapina się je na rzepy lub na pas biodrowy. Po bokach są zabezpieczone gumkami.

Majtki chłonne i pieluchomajtki dla dorosłych: czy coś je łączy?

Wspólne dla majtek chłonnych i pieluchomajtek jest przede wszystkim zastosowanie. Służą jako zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyciekiem moczu i zanieczyszczeniem ubrania osobom cierpiącym na inkontynencję (nietrzymanie moczu). Zarówno pieluchomajtki, jak i majtki chłonne, są wyposażone we wkład chłonny, który absorbuje wilgoć i zatrzymuje ją w środku. Dzięki temu noszenie tych wyrobów daje uczucie suchości i komfortu. W pieluchomajtkach i majtkach chłonnych dla dorosłych znajdują się także substancje, które zapobiegają wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu na zewnątrz. Oba rodzaje produktów są dokładnie sprawdzane pod kątem dermatologicznym: wykonuje się je z bezpiecznych dla skóry, niepowodujących podrażnień materiałów. Włóknina musi być lekka i oddychająca. To szczególnie ważne dla osób, które noszą majtki lub pieluchomajtki przez całą dobę.

Pieluchomajtki i majtki chłonne są produktami jednorazowymi. Dzięki technologii utrzymującej mocz wewnątrz wkładu chłonnego nie trzeba ich zmieniać natychmiast po zamoczeniu, ale dla własnego komfortu warto robić to jak najszybciej.

Zakładanie pieluchomajtek i majtek chłonnych

W przypadku majtek chłonnych zakładanie i zdejmowanie jest bardzo proste: robi się to dokładnie tak, jak w przypadku zwykłej bielizny. Zdejmując majtki, można rozerwać boczne szwy – dzięki temu można uniknąć zabrudzenia odzieży. Warto przy tym pamiętać, że używanie majtek chłonnych wymaga pełnej sprawności fizycznej. Zmienia się je samodzielnie, często nie w warunkach domowych, ale poza domem, np. w publicznej toalecie. Osoby z niepełnosprawnościami i innymi ograniczeniami mobilności mogą mieć wówczas problem z zakładaniem i zdejmowaniem majtek chłonnych.

Pieluchomajtki dla dorosłych można zakładać i zdejmować samodzielnie, o ile stan zdrowia na to pozwala. Często jednak za zmienianie pieluch odpowiedzialni są członkowie rodziny lub personel opiekujący się osobą chorą. Pieluchomajtki lepiej niż majtki chłonne sprawdzą się w przypadku osób o ograniczonej mobilności. Przy odrobinie wprawy można założyć je nawet osobom leżącym, po udarach czy z porażeniem mózgowym. Pieluchomajtki dopasowuje się do ciała za pomocą rzepów bocznych, najczęściej w dwóch rzędach.

Kiedy wybrać pieluchomajtki dla dorosłych, a kiedy majtki chłonne?

Majtki chłonne warto wybrać w przypadku:

 • gdy jest się osobą zdrową, prowadzącą aktywny tryb życia;
 • gdy stan zdrowia pozwala na samodzielne zakładanie i zdejmowanie majtek,
 • gdy cierpi się na nietrzymanie moczu w stopniu średnim lub silnym (w przypadku bardzo silnego nietrzymania moczu lepiej zdecydować się na pieluchomajtki).

U osób, które chcą zapewnić sobie komfort poza domem, w różnego rodzaju sytuacjach towarzyskich, pieluchomajtki nie będą optymalnym rozwiązaniem. Mogą być widoczne pod ubraniem, są też wykonane z szeleszczącego materiału. Mało komfortowe może być także ich zakładanie i zdejmowanie w publicznej toalecie.

Pieluchomajtki warto wybrać w następujących przypadkach:

 • przy średnim i silnym nietrzymaniu moczu;
 • u osób korzystających z pomocy opiekuna;
 • u osób, które nie prowadzą aktywnego trybu życia: obłożnie chorych lub niepełnosprawnych.

Pieluchomajtki dla dorosłych to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy majtki mają zbyt małą chłonność. Niektóre rodzaje pieluchomajtek są przeznaczone dla osób z ciężkim nietrzymaniem moczu i są w stanie poradzić sobie nawet z ponad 4 litrami płynu wydalanego w ciągu 4 godzin. Ten rodzaj zabezpieczenia warto wybrać także na noc – duża chłonność pieluchomajtek pozwala na spokojny, niezakłócony niczym sen.

 

Pieluchomajtki i majtki chłonne: przykłady wyrobów znanych producentów

W sklepie Pharmamed24.pl oferujemy pieluchomajtki i majtki chłonne znanych producentów: firm Seni i Tena. W obu przypadkach nasi klienci mogą łatwo znaleźć odpowiedni dla siebie rozmiar i poziom chłonności. Majtki chłonne Tena i Seni są oferowane w rozmiarach od XS do XL, w wersjach dla osób z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu. W przypadku produktów Tena dostępne są także majtki chłonne na noc (np. Tena Pants ProSkin Super Night), o zwiększonym poziomie chłonności. W przypadku pieluchomajtek nasi klienci mają do wyboru produkty Seni i Tena w rozmiarach od XS do XL, o chłonności odpowiedniej dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu.

Jakie rozwiązania zapewniające komfort i dobre samopoczucie stosuje się w pieluchomajtkach i majtkach chłonnych? Wyjaśnijmy to na przykładach produktów ze sklepu Pharmamed24.pl.

W przypadku pieluchomajtek Super Seni Plus takimi rozwiązaniami są między innymi:

 • wkład i specjalna włóknina dystrybucyjna o wysokiej chłonności;
 • elementy zapewniające odpowiednie dopasowanie do ciała na całym obwodzie: elastyczne gumki, osłonki boczne;
 • kontrola zapachu – superabsorbent znajdujący się we wkładzie chłonnym zatrzymuje nieprzyjemny zapach moczu;
 • wskaźnik wilgotności – pasek na zewnątrz pieluchy zmieniający kolor pod wpływem wilgoci pokazuje, kiedy należy ją zmienić;

Dla majtek chłonnych Tena Pants ProSkin Normal charakterystyczne są następujące rozwiązania:

 • idealne dopasowanie do ciała dzięki zastosowaniu cienkiego materiału;
 • nowoczesna technologia FeelDry zapewniająca uczucie suchości przez długi czas;
 • kontrola zapachu – nieprzyjemna woń moczu nie wydostaje się na zewnątrz;
 • ochrona przed przeciekaniem w każdej pozycji ciała: siedzącej, leżącej, stojącej.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium