99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Aromaterapia na ból głowy

Aromaterapia na ból głowy

Ból głowy może być tępy lub kłujący - zawsze jednak powoduje cierpienie, dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu, W takiej sytuacji instynktownie sięgamy po leki przeciwbólowe. Skuteczną alternatywą może być jednak aromaterapia.

Przyczyny bólu głowy. Jak sobie radzić z bólem migrenowym?

Ból głowy może mieć wiele przyczyn. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. napięciowym bólem głowy, który jest skutkiem przemęczenia, braku snu, niewygodnej pozycji, głodu czy stresu i silnych emocji. Takie bóle są najczęściej krótkotrwałe i znikają, gdy ustaną powodujące je czynniki i odpoczniemy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku migreny - to choroba przewlekła, która objawia się silnym bólem w jednej części głowy, czemu często towarzyszy światłowstręt, mdłości czy omdlenia. Ból głowy może być również związany z doznanymi urazami lub być sygnałem świadczącym o poważniejszej chorobie - z tego powodu nigdy nie należy lekceważyć silnych, nawracających objawów bólu.

Najczęściej stosowaną metodą w walce z bólem głowy są tabletki z paracetamolem, ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym. Są one dość skuteczne, jednak niestety zwłaszcza przy regularnym stosowaniu mogą wywoływać skutki uboczne i prowadzić do uzależnienia.

Z tego powodu zwłaszcza przy nawracających bólach (na przykład migrenowych) warto przynajmniej częściowo zastąpić je naturalnymi metodami, takimi jak aromaterapia.

Czym są olejki eteryczne?

Naturalne olejki na ból głowyOlejki eteryczne to olejki wytwarzane z różnych części roślin, które mają postać skoncentrowanego płynu, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie. Znane były już ok. 3000 lat p.n.e w starożytnym Egipcie i Macedonii. Prawdziwy przełom w ich wykorzystaniu w aromaterapii nastąpił za sprawą średniowiecznego lekarza Awicenny, który opracował metodę ich destylacji.

Na czym polega aromaterapia? Cząsteczki zawarte w olejkach działają pobudzająco na receptory w mózgu, co prowadzi do wytwarzania endorfin, określanych jako "hormony szczęścia". Działają one przeciwbólowo i redukują stres.

Jak używać olejków eterycznych?

Istnieją różne sposoby wykorzystania olejków eterycznych. Możemy stosować je miejscowo - w żadnym jednak wypadku nie należy nakładać stężonego olejku bezpośrednio na skórę ani tym bardziej go spożywać. Jeżeli chcemy użyć olejku miejscowo - co zalecane jest tylko w momencie, gdy już pojawi się ból, należy najpierw rozpuścić 2-3 krople w łyżce oleju bazowego, na przykład kokosowego lub oliwy z oliwek. Następnie możemy delikatnie wcierać je w okolice czoła, skroni czy małżowiny usznej.

Pewniejszą i bezpieczniejszą metodą stosowania jest jednak wykorzystanie olejku do przyrządzenia roztworu do inhalacji - można w tym celu wykorzystać na przykład inhalatory.

Olejki używane w aromaterapii - co warto stosować na ból głowy?

  • Olejek miętowy bywa bardzo pomocny w leczeniu migrenowego bólu głowy. Po rozcieńczeniu w oleju bazowym wystarczy wetrzeć odrobinę w skronie. Zawarty w olejku mentol pomaga złagodzić ból, rozluźnia napięte mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu jej przepływ jest wolniejszy i możemy się uspokoić.
  • Olejek z rozmarynu - stosowany był w medycynie ludowej od setek lat jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Polecany szczególnie przy napięciowym bólu głowy, pomaga zwalczyć zmęczenie (także umysłowe), brak snu i przepracowanie. Pomaga rozluźnić mięśnie i zwalczyć bezsenność.
  • Olejek eteryczny z lawendy jest bardzo uniwersalny, jednak szczególnie polecany przy migrenowym bólu głowy. Niektóre z badań potwierdziły wysoką skuteczność olejku lawendowego w leczeniu migren - na przykład badania Wydziału Neurologii Uniwersytetu Nauk Medycznych wykazały ustanie objawów u 74% badanych.
  • Inne olejki: goździkowy, eukaliptusowy, geraniowy również mogą wykazywać właściwości przeciwbólowe i uspokajające.

Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Olejki eteryczne na ból głowyOlejki eteryczne są bezpieczne, pod warunkiem, że przy ich stosowaniu będziemy pamiętali o kilku zasadach. Zawsze należy kupować je z pewnych źródeł i dokładnie czytać na opakowaniu informacje o dawkowaniu i przeciwwskazaniach. Stosowanie kropelek w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę czy w zbyt dużym stężeniu może doprowadzić do silnych podrażnień skóry, oparzeń lub uczuleń.

Do rozcieńczania nie nadaje się woda - nie miesza się ona z olejkiem. Do rozcieńczania z powodzeniem możemy używać dostępnych w kuchni tłuszczy, takich jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek. Niestety, nie u wszystkich sprawdzają się olejki eteryczne, gdyż niektóre z osób cierpiących na migreny może występować nadwrażliwość na zapachy. Z tego powodu lepiej zacząć od niewielkich ilości i sprawdzić, jaka będzie reakcja.

Nie tylko olejki eteryczne. Naturalne metody na ból głowy

Warto pamiętać o tym, że olejki eteryczne nie są jedyną naturalną metodą walki z bólem głowy. W wielu przypadkach pomocne mogą okazać się również akupresura, ćwiczenia relaksacyjne czy masaże karku i głowy lub aromatyczne, ciepłe kąpiele. Zawsze warto również zadbać o swój styl życia - odpowiednią ilość snu o stałych, regularnych porach,  wypoczynek, aktywność na świeżym powietrzu i odpowiednie nawodnienie organizmu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium