99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Historia insuliny

Historia insuliny

Historia insuliny to fascynujący rozwój naukowy i medyczny, który przyczynił się do uratowania życia wielu osób z cukrzycą. Oto krótka historia insuliny:

  1. Odkrycie cukrzycy: W latach 20. XIX wieku cukrzyca była śmiertelną chorobą. Chorzy z cukrzycą typu 1, zwanej też insulinoniezależną, mieli skazane na śmierć, ponieważ organizm nie był w stanie przetwarzać glukozy, a insulina (hormon produkowany przez trzustkę) nie była jeszcze znana.

  2. Prace nad trzustką: W latach 80. XIX wieku naukowcy zaczęli badać trzustki psów, próbując zrozumieć, jak działa ten organ i czy jest związany z cukrzycą. W 1889 roku Joseph von Mering i Oskar Minkowski usunęli trzustkę u psa, co spowodowało rozwinięcie się cukrzycy u zwierzęcia.

  3. Odkrycie insuliny: W 1921 roku Frederick Banting, kanadyjski naukowiec, i jego student, Charles Best, prowadzili badania nad trzustką w laboratorium na Uniwersytecie w Toronto. Odkryli, że ekstrakt z trzustki psa mógł obniżać poziom cukru we krwi u innych psów. Wraz z pomocą biochemika Jamesa Collipa udało się oczyścić insulinę, co pozwoliło na jej zastosowanie u ludzi.

  4. Pierwsze leczenie insuliną: W lutym 1922 roku 14-letni Leonard Thompson, chory na cukrzycę typu 1, stał się pierwszym człowiekiem, który otrzymał iniekcję insuliny. Dzięki temu leczeniu jego stan znacznie się poprawił.

  5. Nagroda Nobla: W 1923 roku Frederick Banting i John Macleod, który pomógł w finansowaniu badań, zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie insuliny.

  6. Produkcja insuliny: Po odkryciu insuliny rozpoczęła się produkcja tego hormonu na skalę przemysłową. Dzięki temu insulina stała się dostępna dla wielu chorych na cukrzycę na całym świecie.

  7. Rozwój terapii insulinowej: W kolejnych dziesięcioleciach insulina została udoskonalona, co pozwoliło na rozwinięcie różnych rodzajów insuliny, w tym insuliny długodziałającej i krótkodziałającej, co umożliwia precyzyjne zarządzanie poziomem cukru we krwi.

Odkrycie insuliny miało ogromne znaczenie dla medycyny i umożliwiło osobom z cukrzycą typu 1 prowadzenie zdrowszego i bardziej normalnego życia. To jedno z najważniejszych osiągnięć w historii medycyny i nadal odgrywa kluczową rolę w leczeniu cukrzycy na całym świecie.

Dzisiaj nadal badane są właściwości insuliny i sposoby ich podawania. Nowoczesne pompy insulinowe naśladują pracę zdrowej trzustki. Należy tylko pamiętać o regularnej wymianie osprzętu, takiego jak wkłucia infuzyjne. Szeroki wybór wkłuć dostosowanych do potrzeb różnych pacjentów, znajdą Państwo w naszym sklepie www.pharmamed24.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium