99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Nietrzymanie moczu u dorosłych

Nietrzymanie moczu u dorosłych

Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem czy zwykła dolegliwość?

To, jak wiele osób z najbliższego otoczenia boryka się z problemem nietrzymania moczu, mogłoby być dla niejednego z nas zaskoczeniem. Tak naprawdę jednak trudno się tego dowiedzieć - tego typu dolegliwości są u nas nadal tematem tabu i nie przyjęło się rozmawiać o nich nawet z najbliższymi. Temat pojawił się w sferze publicznej stosunkowo niedawno i wiele osób nadal nie wie, co robić, gdy oddawanie moczu przestaje być komfortowe i staje się źródłem stresu.

W radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu może być pomocna zmiana podejścia. Przede wszystkim nie trzeba się go wstydzić. Lepiej, gdy najbliższa rodzina, lekarz pierwszego kontaktu czy opiekun osoby starszej zna sytuację i dzięki temu może być dla pacjenta wsparciem. Nietrzymanie moczu u dorosłych nie jest problemem nie do rozwiązania - osoba chora nie jest skazana na przebywanie przez cały czas w domu, może prowadzić aktywny tryb życia, a radzenie sobie z dolegliwościami może być dyskretne i nieskomplikowane. Aby było to możliwe, konieczne jest dobranie odpowiednich metod leczenia, a także produktów ułatwiających codzienne funkcjonowanie: bielizny chłonnej, pieluchomajtek dla dorosłych, wkładek anatomicznych lub innych.

Jeden problem, wiele przyczyn

Pod określeniem nietrzymania moczu u dorosłych kryje się tak naprawdę kilka rodzajów dolegliwości. Inkontynencja (to fachowa nazwa nietrzymania moczu) rzadko występuje samodzielnie - najczęściej towarzyszy różnego rodzaju schorzeniom. Jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu? Można je zakwalifikować do jednej z grup:

  • przyczyny fizjologiczne,
  • przyczyny neurologiczno-psychiczne,
  • przyczyny inne - wynikające z wad wrodzonych lub uwarunkowań genetycznych.

Mimo że nietrzymanie moczu ma u wszystkich chorych takie same objawy - niekontrolowany wyciek moczu, to wyróżnia się kilka rodzajów tej dolegliwości. Są to:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu - występuje w czasie kichnięcia, kaszlu, śmiechu, uprawiania sportu.
  • Naglące nietrzymanie moczu - uczucie konieczności natychmiastowego opróżnienia pęcherza. Pojawia się przy różnego rodzaju chorobach, np. infekcjach pęcherza moczowego, powiększonej prostacie.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia - dochodzi do niego wówczas, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie i zalega w nim coraz większa ilość moczu.
  • Neurologiczne nietrzymanie moczu - to problem, który pojawia się przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, po udarach. Jego powodem jest uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego.
  • Kropelkowe wyciekanie moczu - dochodzi do niego, gdy po opróżnieniu pęcherza mocz zalega w cewce moczowej. Taka sytuacja występuje najczęściej u mężczyzn, czasem także u kobiet z osłabionymi mięśniami cewki.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u dorosłych?

Wybór metody leczenia zależy przede wszystkim od przyczyny nietrzymania moczu. Ważne jest, jakiemu schorzeniu towarzyszy - lekarze zazwyczaj nie leczą inkontynencji jako osobnego problemu, ale starają się wyeliminować jej podłoże. Podstawowym sposobem na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu jest farmakoterapia. To jednak przeważnie nie wystarczy i konieczne jest dodatkowe ćwiczenie mięśni pęcherza oraz dna miednicy. Im te mięśnie są silniejsze, tym lepsza jest kontrola nad procesem oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu na co dzień - jak sobie z tym radzić?

Problemy z oddawaniem moczu trudno jest wyeliminować z dnia na dzień. Jeśli są one związane z krótkotrwałą chorobą, na przykład zapaleniem pęcherza, nie powodują utrudnień w życiu codziennym pacjenta. Bywa jednak, że inkontynencja jest związana z chorobą przewlekłą, np. cukrzycą i wówczas trzeba nauczyć się z nią żyć.

Wówczas pomocne są różnego rodzaju produkty chłonne, które absorbują mocz, chroniąc bieliznę i ubranie pacjenta przed zamoczeniem. Jakiego rodzaju środki: pieluchy anatomiczne, bielizna chłonna czy pieluchomajtki dla dorosłych sprawdzą się najlepiej w danym przypadku?

Zależy to od kilku czynników: stopnia nietrzymania moczu (kropelkowego, umiarkowanego, ciężkiego), stanu zdrowia pacjenta oraz jego trybu życia (czy porusza się samodzielnie, czy leży, czy jest w stanie sam wykonywać czynności związane z wymianą produktów chłonnych).

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów produktów chłonnych dla dorosłych, które ułatwią osobie chorej normalne funkcjonowanie.

Bielizna chłonna

To rodzaj jednorazowych majtek, przypominających wyglądem zwykłą bieliznę. Bielizna chłonna może być noszona pod ubraniem. Posiada wkład chłonny, który absorbuje wilgoć i zatrzymuje ją w środku, wraz z nieprzyjemnym zapachem. Większość producentów posiada w swojej ofercie bieliznę chłonną dla kobiet (np. majtki chłonne TENA) oraz dla mężczyzn, dostępną w różnych rozmiarach.

Dla kogo: odpowiednia dla osób samodzielnych, prowadzących aktywny tryb życia. Sprawdza się przy nietrzymaniu moczu spowodowanym infekcjami lub osłabieniem mięśni dna miednicy.

[product id="281, 331, 252"]

Majtki chłonne

To produkty działające podobnie jak bielizna chłonna. Majtki chłonne wciągane nieco bardziej przypominają pieluchy - zakłada się je jak bieliznę, ale aby je zdjąć, można rozerwać boczne szwy. Są też nieco grubsze i bardziej chłonne. Majtki chłonne wciągane są dostępne w różnych rozmiarach (także większych - np. majtki chłonne Seni XXL) i opcjach chłonności.

Dla kogo: dla osób o różnym nasileniu nietrzymania moczu, także ciężkim. Sprawdzą się u osób mobilnych, samodzielnych i sprawnych fizycznie.

[product id="258, 710, 708"]

Wkładki anatomiczne

To produkty, które przypominają wyglądem podpaski, są jednak od nich grubsze i bardziej chłonne. Mocuje się je za pomocą samoprzylepnych pasków do bielizny. Producenci, w tym popularne firmy Seni i Tena oferują wkładki anatomiczne damskie i męskie (np. Seni Man Extra), uwzględniające różnice w budowie ciała.

Dla kogo: dla osób z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu, poruszających się samodzielnie. Odpowiednie np. w połogu, w trakcie przyjmowania leków, infekcji układu moczowego.

[product id="240, 804, 340"]

Pieluchomajtki dla dorosłych

Pieluchomajtki to produkt, który jest najbardziej zbliżony do pieluch dziecięcych. Zapina się go na rzepy, a w jego wnętrzu znajduje się wkład dostosowany do potrzeb pacjenta - o mniejszej lub większej chłonności. W ofercie pieluchomajtek dla dorosłych można znaleźć produkty dla osób z umiarkowanym lub ciężkim problemem nietrzymania moczu. Dostępne są także pieluchomajtki dla dorosłych na noc.

[product id="448, 437, 950"]

Dla kogo: dla osób leżących lub poruszających się z pomocą opiekuna, wymagających pomocy przy zmianie pieluchy. Uzupełnieniem produktów chłonnych dla osób obłożnie chorych mogą być podkłady higieniczne na łóżko.

[product id="790, 793, 371"]

Pieluchy anatomiczne

Pielucha anatomiczna składa się z dwóch części: wkładu chłonnego oraz elastycznych majtek. Elastyczne majtki pomagają utrzymać wkład na swoim miejscu. Można ich używać wielokrotnie.

Dla kogo: dla osób, które nie poruszają się samodzielnie i wymagają pomocy przy czynnościach pielęgnacyjnych. Pieluchy anatomiczne mają wysoki poziom chłonności (np. Tena Comfort ProSkin Plus) i nadają się dla osób z problemem nietrzymania moczu w stopniu średnim i ciężkim.

[product id="825, 399, 959"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium