99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Powikłania cukrzycowe - retinopatia cukrzycowa

Powikłania cukrzycowe - retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to poważna komplikacja związana z cukrzycą, która wpływa na siatkówkę oka. Cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce, co może powodować utratę wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio kontrolowana i leczona. Istnieją dwa główne rodzaje retinopatii cukrzycowej:

  1. Retinopatia cukrzycowa nieproliferacyjna (również nazywana nieproliferacyjną retinopatią cukrzycową): Jest to początkowy etap retinopatii cukrzycowej. W tym przypadku uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce powoduje wycieki płynów i krwi do sąsiednich tkanek siatkówki. Mogą tworzyć się mikroaneurysmy (małe workowate rozszerzenia naczyń), mikrokrwotoki i obrzęk. Pacjenci w tej fazie mogą nie odczuwać żadnych objawów, ale stan ten może prowadzić do poważniejszych problemów wizualnych.

  2. Retinopatia cukrzycowa proliferacyjna: Jest to bardziej zaawansowany etap retinopatii cukrzycowej. W tej fazie uszkodzone naczynia krwionośne w siatkówce stają się niedrożne, co prowadzi do niedotlenienia tkanek siatkówki. W odpowiedzi na to organizm może tworzyć nowe naczynia krwionośne, ale są one słabe i łatwo ulegają krwawieniom. To może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, w tym do oderwania siatkówki.

Objawy retinopatii cukrzycowej mogą obejmować zmniejszenie ostrości wzroku, rozmycie widzenia, plamy w polu widzenia, a w zaawansowanych przypadkach nawet utratę wzroku. Jednak na początkowym etapie retinopatia cukrzycowa może być bezobjawowa, dlatego ważne jest regularne badanie oczu u diabetyków. Kontrola poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i inne środki kontroli cukrzycy są kluczowe w zapobieganiu i zarządzaniu retinopatią cukrzycową.

Leczenie retinopatii cukrzycowej może obejmować laseroterapię, zastrzyki do oka (iniekcje przeciwwzrostowe naczyń krwionośnych), a w zaawansowanych przypadkach może być konieczna operacja chirurgiczna. Prawidłowa kontrola glikemii i regularne kontrole okulistyczne są kluczowe dla wczesnego wykrycia i leczenia retinopatii cukrzycowej w celu uniknięcia utraty wzroku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium