99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza

Odpowiedzialne za nie są bakterie, które dostały się organizmu za pomocą cewki moczowej. Co robić w przypadku pojawienia się zapalenia i czy można leczyć się domowymi sposobami?

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Choć mężczyźni również mogą zachorować (zwłaszcza kiedy w podeszłym wieku zmagają się z przerostem prostaty), to kobiety są najbardziej podatne na zakażenie.

Największe ryzyko pojawia się zapalenia pęcherza:

  • na basenie
  • po stosunku (bakterie przemieszczają się z cewki do pęcherza)
  • podczas ciąży i połogu
  • w przypadku częstego i długotrwałego trzymania moczu
  • w przypadku osób chorych na cukrzycę i dnę moczarową

Zapalenie pęcherza w trakcie ciążyW grupie, która szczególnie powinna na siebie uważać są kobiety ciężarne. Ze względu na zwiększoną podatność na infekcje, jest to częsta dolegliwość.

Nie zawsze wiąże się z pieczeniem, zdarza się, że na majtkach pojawia się gęsta wydzielina lub krew. Należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Samodzielne leczenie się nie jest wskazane z uwagi na szkodliwość niektórych leków na dziecko.

Standardowe leczenie antybiotykiem trwa do 7 dni i powinno być zlecone przez lekarza prowadzącego. W szczególnych przypadkach może on zalecić dodatkowe USG jamy brzusznej i pęcherza.

Objawy zapalenia pęcherza

Do pierwszych objawów zapalenia pęcherza zaliczyć należy częste wizyty w ubikacji oraz pieczenie podczas oddawania moczu.

Nieleczone zapalenie pogarszają samopoczucie powodując ból w nadbrzuszu, uciążliwe i ciągłe parcie na mocz, a nawet pojawienie się krwi. Nierzadko wzrasta również temperatura ciała.

Co robić w takich sytuacjach? Przede wszystkim należy obserwować swoje ciało. Można zastosować domowe metody lub wesprzeć się naturalnymi wyciągami roślinnymi. Jeśli objawy nie ustępują, konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu i zrobienie posiewu z moczu.

W przypadku poważnego zapalenia, specjalista może przepisać antybiotykoterapię. Ważne jest aby nie przerywać zleconej kuracji przed wyznaczonym czasie (nawet po ustąpieniu objawów) ponieważ bakterie mogą się uodpornić na antybiotyk.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

W początkowej fazie występowania objawów, kiedy nie są one jeszcze zbyt silne, można wspomagać się domowymi metodami aby zapobiec pogłębianiu się infekcji. Przede wszystkim należy zwiększyć podawanie płynów aby przepłukać występujące w drogach moczowych bakterie. Może to być herbata, napary ziołowe, woda lub soki.

Wszelkie napoje gazowane nie są rekomendowane w takiej sytuacji (ani w ogólnej trosce o zdrowie). Pomocne może okazać się spożywanie żurawiny, w postaci soku, suszonych owoców lub tabletek. Ma ona właściwości przeciwzapalne i pomaga usuwać drobnoustroje z moczu. Duża zawartość witaminy C w żurawinie zakwasza mocz, co zmniejsza rozmnażanie się bakterii.

Dodatkowo działanie moczopędne mają takie rośliny jak nawłoć, pietruszka oraz dynia. Nie zaszkodzi również stosowanie nasiadówek z różnych ziół, w tym kory dębu, która ma działanie przeciwzapalne i ściągające. W przypadku pytań lub wątpliwości warto jest skonsultować się z farmaceutą. W przypadku zapalania pęcherza należy bezwzględnie trzymać się zasad higieny.

Zobacz produkty na nietrzymanie moczu


Majtki chłonne SENI Active Normal XL Pieluchomajtki TENA Slip ProSkin Plus Majtki chłonne TENA Pants ProSkin Normal
SENI Active Normal XL Pieluchomajtki TENA Slip ProSkin Plus Majtki chłonne TENA Pants ProSkin Normal
Majtki chłonne SENI Active Normal XL x 30 szt. Pieluchomajtki TENA Slip ProSkin Plus XL 30szt. Majtki chłonne TENA Pants ProSkin Normal L 30szt.

 


Leczenie farmakologiczne zapalenia pęcherza

Jeśli domowe sposoby nie działają, można po konsultacji z farmaceutą wspomóc się lekami wydawanymi bez recepty, takimi jak tabletki z furaginą czy ekstrakty ziołowe. Choć zapalenie pęcherza może przebiegać niegroźne, w przypadku nasilenia objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle leczenie trwa około 7 dni. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do dużo poważniejszych powikłań.

Zwłaszcza w przypadku ciężarnych kobiet lub osób starszych zmagających się z cukrzycą czy problemami z prostatą. Zdrowie jest najważniejsze i nie powinno się go zaniedbywać na żadnej płaszczyźnie.

Wspomaganie podczas zapalenia pęcherza

W przypadku osób młodszych, problem częstych wizyt w toalecie nie jest tak uciążliwy jak wśród starszych. Zwłaszcza tych, które nie są w stanie utrzymać moczu. Do czasu całkowitego ustąpienia objawów dobrze się wspomóc.

W takich sytuacjach bardzo często zaleca się stosowanie bielizny chłonnej lub tzw. pieluchomajtek dla dorosłych, które chronią ubranie przed zmoczeniem i zapewniają komfort użytkowania. Dodatkowy atut stanowi poczucie bezpieczeństwa w sytuacji kiedy wyjście z domu jest konieczne, a istnieje obawa związana z utrzymaniem moczu.

W naszym sklepie dostępne są różne rozmiary bielizny chłonnej, która pozwala poczuć się pewnie nawet w przypadku zapalenia pęcherza.

Problem, którego nie należy bagatelizować

Zapalenie pęcherza może wydawać się niegroźne jednak zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak: kamica nerkowa, ostre zapalenie nerek, ropień nerki czy urosepsa.

Szczególnie powinny uważać osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Aby zapobiec nawracającym zapaleniom układu moczowego należy regularnie oddawać mocz, dbać o higienę, podmywać się i stosować odpowiednią dietę. Zrównoważony sposób żywienia, dostarczający niezbędnych witamin i minerałów do organizmu pomaga budować naturalną barierę ochronną i chroni przed pojawiąjącymi się infekcjami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium