99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Zapalenie stawów. Jak skutecznie walczyć z obrzękiem i bólem?

Zapalenie stawów. Jak skutecznie walczyć z obrzękiem i bólem?

Bóle stawów przydarzają się zarówno młodym jak i starszym osobom. O ile w przypadku ludzi młodych spowodowane są zazwyczaj tymczasowym przeciążeniem lub uszkodzeniem mechanicznym, o tyle u tych w okolicy 40-50. roku życia ból najczęściej wynika z reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub choroby zwyrodnieniowej. Schorzenia te mają charakter przewlekły, a ból, obrzęk i sztywność stawów znacząco obniżają komfort życia. Warto wiedzieć, jak z nimi walczyć.

 

Objawy zapalenia stawów

Pierwsze objawy zapalenia stawów najczęściej są mylące – przypominają objawy grypy. Pacjenci czują się rozbici i zmęczeni, często zauważają u siebie stan podgorączkowy. Mięśnie i stawy stają się obolałe, problemem okazuje się poranne wstanie z łóżka i rozruszanie się po dłuższym zasiedzeniu np. przy biurku. Dopiero z czasem ból stawów staje się intensywny, występują obrzęki, przykurcze, a nawet zniekształcenia stawów. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów nad stawami mogą pojawiać się charakterystyczne guzki.

 

Kiedy warto wybrać się do reumatologa?

Jeśli objawy utrzymują się powyżej sześciu tygodni, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Im wcześniej zostanie wykryte zapalenie stawów, tym łatwiej je opanować i spowolnić zwyrodnienia stawów, do których prowadzi. Reumatolog zapewne zleci badanie czynnika reumatoidalnego RF, OB, a także oznaczenie anty-CCP, by stwierdzić obecność RZS.

 

Jak leczy się zapalenie stawów?

Pacjenci z zapaleniem stawów poddawani są farmakoterapii. Lekarze przepisują im dwie grupy leków:

  • łagodzące przebieg choroby;
  • łagodzące ból.

Pierwsza grupa leków spowalnia powstające uszkodzenia stawów i wpływa na ich większą ruchomość. Farmaceutyki zwalczające ból to przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy. Ich zadaniem jest też redukcja obrzęków i blokowanie wydzielania enzymów sprzyjających rozwojowi zapalenia.

 

Czy odpowiednia dieta może zredukować ból?

Dieta ma istotne znaczenie w walce z bólem przy zapaleniu stawów. Pacjent powinien zrezygnować z produktów nasilających stan zapalny, czyli fast-foodów, słodyczy i żywności przetworzonej. Dolegliwościom sprzyjają tłuszcze trans (np. masło roślinne, margaryna), tłuszcze zwierzęce, olej słonecznikowy, rzepakowy i sojowy. W przypadku RZS warto odstawić też produkty z laktozą i glutenem.

Dieta pacjenta powinna za to być bogata w białko, będące budulcem struktur okołostawowych i chrząstek (orzechy, rośliny strączkowe, drób, ziarna zbóż), witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, orzechy włoskie, siemię lniane) oraz antyoksydanty (surowe owoce i warzywa). Warto używać przypraw o właściwościach antyzapalnych (np. chrzan, imbir, bazylia, mięta).

 

Ortezy i opaski uśmierzające bóle stawów

Jedną z najskuteczniejszych metod uśmierzania bólu stawów jest noszenie rękawiczek, ortez i opasek zaprojektowanych specjalnie dla pacjentów borykających się z zapaleniem stawów i artretyzmem.

Dobrym wyborem są opaski Actimove z linii Arthritis Care wykonane z materiału zawierającego unikalne włókna ceramiczne. Opaski te działają dwutorowo. Po pierwsze, delikatnie uciskają dany staw, by zredukować jego obrzęk i poprawić mobilność. Po drugie, włókna opaski mają właściwości rozgrzewające, co sprzyja odpowiedniemu krążeniu krwi w stawie. Produkty pozwalają skórze oddychać, mają lekką, komfortową w noszeniu konstrukcję i niedrażniące skóry wykończenie (szwy zewnętrzne). Można też skorzystać z rękawiczek Actimove Arthritis Care, które pomagają w łagodzeniu bólu i zwiększeniu ruchomości palców i dłoni. Wykonane są z materiału, który nie zawiera lateksu i neopropenu materiału. Zapewniają wyrównane utrzymywanie ciepła i ucisku oraz wygodę dzięki zewnętrznym szwom.

[product id="1341, 1342, 1343"]

 

Umiarkowana aktywność fizyczna i fizjoterapia 

Dobre skutki w walce z bólem i obrzękiem w przypadku zapalenia stawów przynosi też fizjoterapia i umiarkowana aktywność fizyczna (pływanie, jazda na rowerze itp.). Zalecane ćwiczenia powinny być jednak dopasowane do możliwości danego pacjenta. Poza ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie i zwiększającymi zakres ruchu pacjent powinien zostać skierowany na zabiegi fizjoterapii takie jak masaże, hydromasaże, krioterapia, kinezyterapia itd. Ćwiczeń nie wolno jedna wykonywać, jeśli objawy się zaostrzą.

 

Maści, żele i domowe sposoby na ból 

Na ból stawów doraźnie pomagają też dostępne bez recepty maści, kremy, żele oraz domowe metody. Jeśli chodzi o te ostatnie, w grę wchodzą przede wszystkim zimne i ciepłe kompresy. Zimny okład pomaga wtedy, gdy bólowi towarzyszy duży obrzęk. Ciepły kompres rozszerza naczynia krwionośne, wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie – złagodzenie bólu. Podobnie zadziała też ciepła (lecz nie gorąca!) kąpiel, z olejkiem eterycznym lub kamforą. Ciepło rozluźnia włókna kolagenowe i usuwa uczucie sztywności.

 

Zmiana stylu życia

Poza zmianą diety kluczowa w walce z bólem stawów może okazać się zmiana stylu życia. Rozwojowi RZS sprzyjają m.in. palenie papierosów, picie alkoholu i stres. Warto zadbać też o swoją odporność – do rozwoju dolegliwości mogą przyczyniać się niektóre choroby bakteryjne i wirusowe. O zdrowy styl życia powinny zadbać w szczególności osoby, u których w rodzinie pojawiały się już zapalania stawów. Skłonności do chorób stawów w dużej mierze przekazywane są bowiem genetycznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium