99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

O nietrzymaniu moczu mówi się najczęściej jako o typowo kobiecej przypadłości. To powoduje, że panowie często wstydzą się mówić o tym problemie najbliższym czy podczas wizyty u lekarza. Nietrzymanie moczu zdarza się jednak również mężczyznom, i to nie tylko tym w podeszłym wieku. Po czym rozpoznać typowe objawy i jakie są przyczyny nietrzymania moczu w przypadku panów?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny związane z chorobami

Co najczęściej powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn? Przyczyny najczęściej wynikają z infekcji lub chorób przewlekłych – popuszczanie moczu rzadko występuje jako jedyna przypadłość.

Choć popuszczanie moczu lub uczucie silnego parcia na pęcherz niepokoi wielu panów, przyczyny nie muszą być związane z poważnymi chorobami. Jeśli problem pojawił się nagle, warto sprawdzić, czy nie jest spowodowany infekcją dróg moczowych. Jeśli nietrzymaniu moczu u mężczyzn towarzyszy gorączka, ból pęcherza, mętny mocz lub wydzielina z cewki moczowej, bardzo możliwe, że w układzie moczowym rozwinął się stan zapalny.

Jakie są inne, typowe dla mężczyzn przyczyny nietrzymania moczu?

  • problemy z prostatą – przerost gruczołu krokowego,
  • zaburzenia układu nerwowego,
  • choroby przewlekłe, np. cukrzyca,
  • otyłość brzuszna powodująca ucisk na pęcherz,
  • choroby: Parkinsona, Alzheimera,
  • urazy: udar mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego,
  • przebyte zabiegi i operacje urologiczne,
  • nadużywanie alkoholu powodujące zwiotczenie mięśni.

Czy problem nietrzymania moczu może nasilać się z wiekiem?

Niektóre typowe dla nietrzymania u moczu mężczyzn przyczyny nie są związane z wiekiem pacjenta. Infekcje czy choroby przewlekłe mogą przytrafić się także osobom młodym. Faktem jest jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości rośnie z wiekiem. W wieku około 40 lat u panów zaczynają zachodzić zmiany hormonalne, których efektem bywa rozrost gruczołu krokowego i związana z nim nadreaktywność pęcherza.

W podeszłym wieku częściej pojawiają się u mężczyzn choroby, z którymi związane jest nietrzymanie moczu, np. choroba Parkinsona czy udary.

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn – czy są inne niż u kobiet?

Przyczyny i objawy nietrzymania moczu u mężczyzn są nieco inne niż u kobiet. U pań problem ten najczęściej jest związany z osłabieniem mięśni dna miednicy. W przypadku mężczyzn problemy związane są głównie z nadmiernym naciskiem na pęcherz.

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn to najczęściej popuszczanie niewielkich ilości płynu podczas wysiłku fizycznego, śmiechu czy kaszlu. To tak zwane kropelkowe nietrzymanie moczu. U mężczyzn objawem problemów z układem moczowym często jest także uczucie silnego parcia na pęcherz w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze przepełniony.

U mężczyzn mamy do czynienia z dwoma rodzajami nietrzymania moczu:

  • z przepełnienia – ten przypadek jest związany z przerostem gruczołu krokowego lub niedostateczną kurczliwością pęcherza; objawia się najczęściej kropelkowym popuszczaniem moczu i oddawaniem go w niewielkich ilościach – stąd u mężczyzn mały strumień moczu może wskazywać na problemy z prostatą;
  • naglącym – wiąże się to z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, cierpiący na tę dolegliwość mężczyźni często odczuwają potrzebę oddania moczu – pojawia się ona nagle i niekiedy uniemożliwia nawet dojście do toalety.

Jak bada się przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn?

Zarówno naglące, jak i kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn jest wskazaniem do tego, by udać się do lekarza. Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny i objawy nietrzymania moczu u mężczyzn, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania.

W pierwszej kolejności przeprowadza się badanie fizykalne: penisa, prostaty i układu nerwowego. Standardowo bada się także próbkę moczu, aby wykryć infekcję układu moczowego lub obecność cukru w moczu. Badaniem, które może dostarczyć lekarzowi cenne informacje, jest uroflowmetria, czyli test przepływu moczu. Standardowo mocz powinien wypływać małym strumieniem na początku, następnie przepływ powinien przyspieszać, a na końcu ponownie zwalniać. Uroflowmetria pozwala wykryć wszelkie odchylenia od tej normy. Lekarz może dodatkowo zlecić inne badania: cystometrogram – sprawdzenie zdolności pęcherza do magazynowania i oddawania moczu lub elektromiogram, polegający na mierzeniu aktywności mięśni.

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak przebiega leczenie?

Jeśli problem nietrzymania moczu jest niewielki i polega tylko na popuszczaniu, lekarze najczęściej proponują leczenie farmakologiczne. Ważna jest także zmiana nawyków, np. ograniczenie produktów podrażniających pęcherz (ostrych potraw, cytrusów, czekolady), kofeiny i alkoholu.

Jeśli objawy nietrzymania moczu u mężczyzn są poważne, np. gdy doszło do uszkodzenia zwieracza, czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Mniej inwazyjnym sposobem leczenia jest zabieg, podczas którego wykorzystuje się taśmy podtrzymujące cewkę moczową.

Jakich produktów najlepiej używać na co dzień przy nietrzymaniu moczu u mężczyzn?

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn jest najczęściej skuteczne, ale bywa długotrwałe. Utrudnieniem może być także sytuacja, gdy problem jest spowodowany stosowaniem leków moczopędnych – jeśli ich odstawienie jest niemożliwe, trzeba do pewnego stopnia pogodzić się z tym, że dolegliwość będzie wpływała na życie codzienne.

Nietrzymanie moczu nie musi jednak stanowić poważnego ograniczenia. Na rynku dostępna jest duża liczba różnorodnych produktów przeznaczonych dla panów, którym pęcherz sprawia kłopoty.

Po jakie produkty na kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn warto sięgnąć w pierwszej kolejności? Pomocne, a jednocześnie wygodne w użyciu i dyskretne będą:

  • wkładki anatomiczne dla mężczyzn: mocuje się je do bielizny za pomocą samoprzylepnej taśmy, podobnie jak damskie podpaski, są cienkie i niewidoczne pod ubraniem, dzięki czemu zapewniają komfort i dyskrecję;
  • bielizna chłonna męska: to rodzaj jednorazowych majtek z częścią chłonną, o kroju dostosowanym do męskiej anatomii; takie majtki chłonne nosi się zamiast zwykłej bielizny – po nasiąknięciu wilgocią można je rozerwać, wyrzucić i zmienić na nowe.

To produkty, które najlepiej sprawdzą się w przypadku, gdy problem nietrzymania moczu jest niewielki. Na nietrzymanie moczu w stopniu średnim i ciężkim wkładki anatomiczne i bielizna chłonna dla mężczyzn mogą być niewystarczające. U osób z takimi przypadłościami, najczęściej przewlekle chorych i wymagających opieki, stosuje się pieluchomajtki dla dorosłych. Są one dostępne w kilku rozmiarach i poziomach chłonności, dzięki czemu można łatwo dobrać je do potrzeb pacjenta. Są łatwe do zakładania i zdejmowania przez opiekuna – zapina się je na rzepy, podobnie jak pieluchy dziecięce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium