99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1172Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa przy zamówieniu min. 200 zł

SPRAWDŹ

Soczewki kontaktowe czy okulary - wady i zalety obu rozwiązań

Soczewki kontaktowe czy okulary - wady i zalety obu rozwiązań

Tańsze, ale sprawiające nieco kłopotów okulary? Czy wygodne, choć droższe soczewki? Jaki sposób korekcji wady wzroku wybrać? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań i doradzamy, co powinny nosić osoby z dużą wadą, alergiami czy prowadzące aktywny tryb życia.

Co lepiej koryguje wadę wzroku: okulary czy soczewki?

Zarówno soczewki kontaktowe, jak i tradycyjne okulary, mogą być stosowane w przypadku większości wad wzroku. Nadają się do korygowania krótkowzroczności, dalekowzroczności, a także astygmatyzmu. Wybór pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami jest możliwy także dla osób w starszym wieku, cierpiących na krótkowzroczność i dalekowzroczność jednocześnie. Takie osoby mogą nosić szkła okularowe lub soczewki kontaktowe progresywne, zapewniające dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Jaka jest zatem różnica w sposobie działania soczewek i szkieł okularowych? Co skuteczniej koryguje wadę wzroku: soczewki kontaktowe czy okulary? Przede wszystkim należy pamiętać, że okulary znajdują się zawsze w pewnej odległości od gałki ocznej. To powoduje, że nie są w stanie idealnie oddać tego, co znajduje się w polu widzenia. Świat widziany przez okulary zawsze będzie nieco zniekształcony. Ograniczeniem są np. oprawki, które mogą przesłaniać niektóre szczegóły. Problemem przy noszeniu okularów jest również gorsza widoczność przedmiotów czy osób znajdujących się z boku.

Soczewki kontaktowe zakłada się bezpośrednio na rogówkę oka. Poruszają się one wraz z gałką oczną, dzięki czemu nosząca je osoba może dobrze widzieć także wszystko to, co znajduje się po bokach. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia, nie powodują również zniekształceń obrazu.

Z różnicami w działaniu soczewek i okularów wiążą się także różnice w doborze ich mocy. Co ciekawe, osoby z krótkowzrocznością powinny wybierać soczewki o mniejszej mocy niż moc szkieł okularowych, ale w przypadku osób z dalekowzrocznością powinno być dokładnie odwrotnie – soczewki powinny mieć więcej dioptrii niż okulary.

Co wybrać w przypadku dużej wady wzroku: okulary czy soczewki?

Osoby, których wada wzroku nie przekracza 2-3 dioptrii, zazwyczaj chętnie wybierają soczewki kontaktowe lub noszą okulary i soczewki naprzemiennie. Co jednak w przypadku większej wady, sięgającej nawet 10 dioptrii? Co zapewni lepszą jakość widzenia: okulary czy soczewki? Dzięki temu, że soczewki kontaktowe przylegają do oka, zapewniają dobre widzenie w każdej sytuacji. U osób z silną krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością ma to szczególne znaczenie. Takie osoby bez dodatkowego wsparcia widzą bardzo słabo, a wszelkie zniekształcenia czy zawężenie pola widzenia powodują, że nie są w stanie bezpiecznie poruszać się w przestrzeni, czytać czy pracować. Soczewki kontaktowe pozwalają rozwiązać ten problem. W przypadku dużej wady wzroku warto je wybrać również ze względu na wygodę i estetykę – szkła okularowe z dużą liczbą dioptrii są grube i ciężkie, co dla wielu osób stanowi poważną przeszkodę.

Soczewki kontaktowe czy okulary? Wady i zalety obu rozwiązań

Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe, mają swoich zwolenników i przeciwników. Wybór idealnego rozwiązania jest przede wszystkim kwestią indywidualną, istnieją jednak obiektywne czynniki, które stanowią o atrakcyjności soczewek i okularów.

Jakie argumenty przemawiają za noszeniem okularów? Oto najważniejsze zalety:

  • cena – raz kupione okulary można nosić przez wiele lat;
  • brak codziennej pielęgnacji – aby utrzymać okulary w czystości, wystarczy przetrzeć je odpowiednią ściereczką;
  • łatwe zakładanie i zdejmowanie – poradzą sobie z nim także dzieci i osoby starsze;
  • ochrona oka przed zanieczyszczeniami.

Jakie wady ma noszenie okularów?

  • gorsza jakość widzenia, przede wszystkim podczas patrzenia na boki;
  • problemy podczas kąpieli, uprawiania sportu itp;
  • parowanie szkieł zimą lub po wejściu do ciepłego pomieszczenia;
  • brak możliwości noszenia zwykłych okularów przeciwsłonecznych;
  • bariera estetyczna – nie wszystkie osoby czują się dobrze w okularach, problemem mogą być też oprawki niepasujące do reszty stroju.

Oto najważniejsze zalety noszenia soczewek kontaktowych:

  • wygoda – poprawnie założone soczewki nie są wyczuwalne na gałce ocznej;
  • lepsza jakość widzenia w każdych warunkach;
  • brak problemów z parowaniem, gromadzeniem się deszczu czy śniegu;
  • estetyka – soczewki są niewidoczne dla osób postronnych;
  • swoboda ruchów i możliwość uprawiania sportów;
  • niskie koszty miesięczne;
  • brak problemu w przypadku zgubienia lub zniszczenia soczewki – wystarczy wówczas wziąć nową z opakowania.

Noszenie soczewek kontaktowych ma również kilka wad:

  • konieczność codziennej pielęgnacji (w przypadku soczewek miesięcznych, soczewki jednodniowe wystarczy po prostu wyrzucić);
  • dodatkowe koszty – nosząc soczewki, należy regularnie kupować płyny do pielęgnacji soczewek, czasem mogą być także potrzebne krople do oczu;
  • większe ryzyko podrażnienia rogówki i wystąpienia reakcji alergicznych, a także zespołu suchego oka.

Kto powinien nosić soczewki kontaktowe zamiast okularów?

Soczewki kontaktowe są najczęściej wybierane przez osoby młode, prowadzące aktywny tryb życia. Ma to swoje uzasadnienie – noszenie soczewek pozwala na uprawianie sportu, wygodne przemieszczanie się środkami transportu, przebywanie na zewnątrz w każdych warunkach.

Odpowiedź na pytanie: soczewki czy okulary jest również dość oczywista w przypadku, gdy wada wzroku dotyczy tylko jednego oka. W przypadku okularów konieczne byłoby noszenie szkieł „zerówek”. Soczewki są sprzedawane w zbiorczych opakowaniach po kilka lub kilkanaście sztuk. Każda pojedyncza sztuka jest hermetycznie zamknięta. Nie ma znaczenia, ile soczewek zużywa się jednocześnie, dlatego można bez obaw nosić je tylko na jednym oku.

Wiele osób przekonuje się do soczewek kontaktowych z jeszcze jednego powodu: są one całkowicie niewidoczne dla otoczenia (wyjątkiem są soczewki zmieniające kolor oczu). Choć czasy, gdy w sklepach były dostępne wyłącznie nieatrakcyjnie wyglądające okulary w grubych oprawkach, już dawno minęły, dla niektórych noszenie okularów stanowi barierę nie do przejścia. Używanie soczewek kontaktowych pozwala wówczas dodać sobie pewności siebie i poczuć się atrakcyjnie.

Kiedy lepszym wyborem są okulary korekcyjne?

Noszenie soczewek kontaktowych jest wygodnym i skutecznym sposobem na korekcję wad wzroku, nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku. Noszenie okularów będzie lepszym rozwiązaniem np. w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie zakładać soczewek na oczy. Problemem podczas noszenia soczewek mogłoby być też pocieranie lub dotykanie oczu – najmłodszym trudno jest jeszcze ten odruch kontrolować.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga pewnej wprawy i dobrej koordynacji ruchowej. Z tego powodu osoby z niepełnosprawnościami, po udarach czy z różnego rodzaju schorzeniami mogą mieć z tym problem. W takich przypadkach lepszym wyborem będą tradycyjne okulary korekcyjne.

Problem z noszeniem soczewek kontaktowych mogą mieć również osoby z wrażliwymi, skłonnymi do podrażnień oczami. Ból, zaczerwienienie i zespół suchego oka pojawia się u nich zwłaszcza wówczas, gdy przebywają przez dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach lub gdy długo pracują przy komputerze. W przypadku takich dolegliwości najlepiej nosić soczewki na przemian z okularami i regularnie nawilżać gałkę oczną, stosując specjalne krople do oczu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium